#19 A prediabétesz és diabétesz megelőzése: amit tudnod érdemes

 

Magyarországon 1 ember 4-ből pre-diabéteszes, és 90%-a nem is tud róla.

Lehet, hogy te, vagy valaki az ismerőseid közül is.

  • Mi az a pre-diabétesz és a diabétesz. Mi köze van az inzulinhoz?
  • Mik a jelek? Vérvétel, vércukor, prediabétesz kilengési tartomány.
  • Mit tehetsz, hogy megelőzd? Cukor, feldolgozott szénhidrát és amivel helyettesiteni tudod.
  • Prebiotikumok, rost, vércukor szabályozás.
  • Életmód váltás, edzés, stressz kezelés.

 

A Podcast leirása

Mielőtt bármit adaptálnál ebből vagy más műsoraimból konzultáljon kezelőorvosoddal vagy szakorvossal.

Ebben az adásban a diabéteszről, a kettes számú diabéteszről, a prediabéteszről és arról, hogy hogyan előzhetjük meg. Erről fogok beszélni.

Erről kiemelkedően fontos beszélni, hiszen a populációnak az egyharmada diabéteszes vagy pre-diabéteszes. Meg fogjuk nézni azokat a dolgokat, mivel tudod megelőzni ezt, és lesz valami ami a hálószobádban is benne van.

Mi a diabétesz?

A diabétesz egy tartós egészségkárosodás ami megakadályozza az inzulin hormon termelését, vagy az inzulin hormon felhasználását.

Az inzulin abban fontos hogy segít elszállítani a cukrot a glükózt a véráramba a sejtekhez, hogy azok fel tudják használni energiának. Ha ez nem működik, vagy a sejtek nem érzékenyek az inzulinra a vérben megemelkedik a vércukorszint. A prediabétesz is valami hasonló: magasabb vércukor szint de még nincs a határon felül.

A legtöbb ember aki pre-diabéteszes sajnos nem tud róla. Az orvosok nem tanítanak megelőzni csak azt tanítják amikor már megvan a baj és hogyan tudjuk ezt gyógyszerekkel enyhíteni. De a gyógyszerek nem igazán gyógyítanak és nem igazán szüntetik meg a diabéteszt, csak magát a problémát kezelik.

Miért alakul ki ez az egészségkárosodás?

Főként azért mert az emberek nincsenek edukálva arról hogy hogyan egyenek és hogyan táplálkozzanak helyesen. Hogy mi az ami egészséges hogy mi az ami egészségtelen.

Sajnos az étellobbi, a húslobbi, a tejlobbi mind arra tanít minket, hogy egészségtelen, feldolgozott ételeket együnk, és kevés az olyan információ ami igazán arra koncentrál hogy mi az egészséges és mi a könnyen elkészíthető.

A másik a testmozgás hiánya vagy az alváshiány: a nem megfelelő mennyiségű vagy minőségű alvás. Az is egy előfeltétele a diabétesznek hogy gyulladás van a szervezetben.

Diabétesz tünetek

A tünetek legtöbbször nincsenek, illetve vannak, csak az emberek nem veszik észre az emberek többnyire nem figyelnek a testükre, csak a fejükben és a gondolataikban élnek, és nem figyelnek arra, hogy mi történik a testükben, mi történik a bőrükön (például az egyik tünet a sötétebb bőr). Lehet hogy egy nagy területen, lehet hogy egy kis területen, lehet sok, vagy 1-2. Többnyire a hónalj, a nyak, a térd, és az ízületek körüli részen. Ezek lehetnek bőr kinövések is: apróbbak vagy nagyobbak, hajhullás kopaszodás, és csak egy ilyen nehéz beteg érzése az egész testednek.

Hogyan tudhatsz róla hogy ha prediabéteszed van vagy diabéteszed van?

Mindenképpen egy vérvételt kell csinálni, és amit én tanácsolhatok, hogy minden évben csináljuk meg amiben külön a vércukorszintünket nézzük.

A vérvétel után feltétlenül konzultáljunk egy szakorvossal vagy egy dietetikussal. Különösen akkor, ha a családunkban volt már diabétesz, vagy ha azt gyanítjuk hogy nekünk az van.

Diabétesz megelőzése

A cukor és a feldolgozott szénhidrátok kerülése.

Ha kívánod az édeset egyél egy kis gyümölcsöt. Tudom ez most a legdietetikusabb dolog amit mondhattam, de ehetsz például egy kis fekete csokit.

Csinálhatsz tépióka pudingot, ehetsz datolyát, csinálhatsz magadnak egy jó kakaóitalt növényi tejből vagy kipróbálhatod azt is hogy ha édeset kívánsz akkor keserűt vagy savanyút eszel. Édesitéshezsztíviával monkfruitot vagy eritritet, datolyaszirupot.

Kerüld a sütiket, tésztákat mindent amiben cukor bújik meg: feldolgozott élelmiszereket fagyit kekszet perecet kivéve ha magadnak sütsz egészséges alapanyagokból.

Ezen kívül csökkentsük a gabonát annak érdekében hogy megelőzzük a diabéteszt vagy ha már prediabéteszünk van.

Ugye a kukorica, a búza, rozs mind mind cukrot tartalmaz. A búza ráadásul nem tesz jót a gyulladásoknak. Nem csak azoknak akik gluténérzékenyek, hanem ez az összes emberre vonatkozik. Kerüljük a sült olajos vagy rántott dolgokat kivéve ha airfryerben vagy sütőben készítjük.

Együnk sok rostot és igyekezzünk a gyomrunkat egészségesen tartani, valamint iktassunk be testmozgást ami bármi lehet.

Alacsony intenzitású, akár egy kutyasétáltatás, akár csak egy tempós séta, akár egy jóga, akár az én tornáim amik alacsony intenzitásúák de mégis izomformáló izomerősítőek

Valamint nem utolsósorban az alvás ami alatt nagyon sok minden történik a testben (például a vércukorszint is felemelkedhet ha nem alszol eleget vagy nem elég minőségűt alszol: legalább hét óra alvásra törekedjünk, és ha nem megy az alvás, vagy felébredünk, vagy rosszul alszunk, az alvásminőségünk nem megfelelő, akkor próbáljunk meg apró változtatásokat csinálni az alvás rutinunkban mind mielőtt elalszol.

Milyen időben alszol el? Milyen a hálószobád, mennyire van sötét? Van ü tévé? Nyugodt vagy? Igyál egy nyugtató teát, vagy bármit ami ellazít.

Minden évben csinálj új vérvizsgálatot. Ezt tanácsos nézni, még akkor is ha gyógyszert szedsz, mert ezeknek a változtatásoknak a hatására elképzelhető, hogy a vércukrod elég jól leesik, és ha egy gyógyszert szedsz akkor ez megzavarhatja, úgy hogy a gyógyszerbeállításodat is meg kell beszélni az orvosoddal. Esetleg ha ezek az életmódbeli változások olyan javulást hoztak.

Remélem hasznos volt ez az adás, és biztos vagyok benne, hogy életeket mentettem vele (legalábbis nagyon örülnék neki).

 

Források:

https://www.eatright.org/health/diseases-and-conditions/diabetes/how-an-rdn-can-help-with-diabetes

https://www.todaysdietitian.com/diabetes_index.shtml

Kiegészítés:

Vegán Kaják
A test, az elme, a lélek egyensúlya: 2 hetente megjelenő, ingyenes e-magazin
Heti edzések és étrendek:
Http://vegankajak.hu/felazizmotleazsirt
Ingyenes Vegán Életmód Magazin:
Https://vegankajak.hu/hirlevel
Cukor Detox Étrend Terv:
Https://vegankajak.hu/cukordetox
Lapos Has Program:
Https://vegankajak.hu/laposhasprogram
Érett nők Étrend Terv:
Https://vegankajak.hu/erettnok
Teljes értékű, növényi (TÉNÉ) Étrend Terv:
https://vegankajak.hu/tene/
Intermittent fasting (időszakos böjt) Étrend Terv:
https://vegankajak.hu/if/
Alacsony szénhidrát Étrend Terv:
Https://vegankajak.hu/alacsonyszenhidrat
Jóga Enikővel
https://encijoga.hu/30-nap-hala/
Ingyenes étrend tervek:
Https://vegankajak.hu/3napos
Facebook csoport:
Https://facebook.com/groups/vegankajak

FIGYELMEZTETÉS Ez a podcast nem hivatott betegségeket diagnosztizálni, vagy kezelni. Konzultálj az orvosoddal mielőtt bármit használsz amit itt hallottál. A műsorban elhangzottak a személyes véleményem, tapasztalatom, mint növényi alapú táplálkozási szakértő, ami nem mindig egyezik a tankönyvekben publikált információkkal.